HOLİVUD VE SİNGULARİTY DİNİ

son dönem holivud bilimkurgu filmlerinin hemen hepsinde küresel şeytani çetenin evrim ve singularity argümanları yer alıyor. bu yazıda lucy filmini inceleyeceğiz. bunun gibi yüzlercesi mevcut ama lucifer ismine gönderme olduğundan bunu seçtim.

film baştan sonra evrim ve singularity öğeleriyle dolu. şimdi filmde evrim konusu açıkça geçiyor da bu singularity nereden çıktı? önce ufak bir ara vererek şu konuya bakıp geliniz: (bkz: singularity)

holivud ve singularity temaları

evrim inancı yıllarca maymundan gelmekle anlatıldı. sonra dendi ki, maymun değil, maymunlarla ortak atamızdı. bir süre uzaylı filmleri ile aslında evrimi uzaylıların başlattığı uyduruldu. şimdiki moda bilimi putlaştırıp kendi kutsallarını yaratan, ama cinlerle de irtibatlı teknolojik bir uzaylı dini.

bu felsefedeki bazı paradigmalar şöyle:

* insan maymun öncesi atasından evrimleşmiştir.

* maymunlardan daha üstün evrilebildiği için maymunların hayatının bile üzerinde söz ve hak sahibidir.

* bu yüzden eğer insandan daha güçlü evrimleşebilenler olursa onlar da mevcut insanlardan üstün ve hakim olacaktır.

* yeni mekanik sin insanı (insan 2.0, kafasını kestirmiş, aşağısı makine) “aşamalı olarak” ortaya çıktığında insan 1.0 modelinden üstün bir (sözde) evrim düzeyinde olduğu için insanın ilahı olacaktır.

* insanın evrimini uzaydan yıllar önce gelen tanrılar başlatmıştır.

* uzaydaki tanrılar da aslında daha önce uzayda bulunan veya dünyadan göçen akıllı insanlar veya cinlerdir (şeytanlar).

* belki de insan kendi kendinin yaratıcısı olabilir.

* evrim haktır ve evrimimini tamamlayamayanlara “doğal seleksiyon” müstahaktır.

abd’de üniversitelerde evrim aleyhinde konuşmak yasaklandığı için orada bu yalanlara karşı çıkabilecek bilim adamları maalesef konuşamıyorlar. bu yasak yüzünden akıllı tasarım fikrinin doğduğunu, ama tam olarak doğru olmayan bu fikri bile yasaklamaya çalıştıklarını bir kenara not edelim.

lucy filmindeki evrim ve singularity teması

filmdeki evrim teması insanın beyninin %100’ünü kullanabilmesi üzerine kurulu. başlarda evrimden ciddiyetle bahsedilip çeşitli propagandalar yapılıyor. güya özel bir ilaç yüzünden gittikçe beyninin daha fazlasını kullanabilen bayan lucy, bir nevi tabit ana’yı, hayatın kaynağını, yani rahmini (sözde haşa allah’ın rahim sıfatını) temsil ediyor.

zaten filmin sonunda “i am everywhere” (ben heryerdeyim) diyen “lucifer ana” sözde ilahlığını tescillemeye çalışıyor.

filmde eşiği aşmak için sınırları ortadan kaldırmak gerektiğini inancı empoze ediliyor. öyle ki eğer birkaç kat zeki olsaydınız zaten daha zeki olmanın “bilimsel” yolunu bulurdunuz. bu da sizi sözde ilahlığa kadar evrimleştirebilecek bir sürece sokuyor!

beynin %100’ünü kullanıp “ilah olmanın” sınırları bazı hisler olabilir. tabi bu yolda bu inanca, daha çok evrimleşmeye karşı çıkan insanlar da olabilir. ama daha üstün evrim sürecindeki insan önündeki engelleri kaldırmalı, gerekirse bozuk hücreleri de öldürmeli!

lucy bunları zaten yapıyor. ameliyattaki birini öldürmesini de “zaten ameliyattan sağ çıkamayacaktı” olarak açıklıyor.

sonuç olarak yeni ilah can alma yetkisine, kendi üstün ilminden dolayı sahip olmaktadır. eğer sin insanına itaat etmeyen olursa sin insanı sizin yaşayıp yaşamamanız gerektiğini sizden zaten daha iyi biliyordur.

öyle ki bu durumun mevcut bir insanın bir maymunu kendince sebeplerle öldürmesinden farkı yoktur. zaten uyduruk doğal seleksiyon inancının bundan başka ne sonucu olabilirdi ki!

singularity, bilimi putlaştırarak kutsallarını kendisi üreten dogmatik ama teknolojik bir din. gerçekte ise hız ve haz tutkunu yeni mobil nesil için de baştan çıkarıcı pek çok tuzakla dolu bir cehennem yoludur sadece.

konu hakkında daha detaylı bilgiler için bkz: her-an.org , onaltiyildiz.com
(25/11/2014)

yorum yazabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s