ÜÇ PROBLEM HİKAYESİ (Nasa Kalemi, Boş Sabun Kutusu, Arızalı Televizyonlar)

Bazen işletme derslerinde veya anekdot anlatılır. Efsane olup olmadığı bilinmez, lakin ders alınabilecek üç olay.

NASA KALEMİ

Astronotların uzayda tükenmez kalem kullanamadığını gören NASA, yeni bir kalem icat etmeye karar verir. Birkaç milyon dolar harcayıp öyle bir kalem üretilir ki, suda yazar, dik yazar, eksi artı bilmem kaç yüz derecede bile yazar. Buna karşılık Ruslar, herhalde maddi sıkıntılardan dolayı, kurşun kalem kullanıp bu işi çözerler.

BOŞ SABUN KUTUSU

Japonya’da bir müşteri satın aldığı sabun kutusunun boş olduğunu görünce üretici kozmetik firmasına şikayette bulunur. Firmanın mühendisleri uzun uğraşlar sonucu X-ışınları ilen çalışan ve hattan geçerken boş sabun kutularını algılayarak, bunları hat üzerinden dışarı atan bir cihaz yaparlar. Bu cihazı üretim hattına kurup giderler.

Fakat cihazın ayarlanması ve kullanımı o kadar zordur ki işçiler bir süre sonra şikayet etmeye başlarlar. Birkaç hafta sonra mühendisler denetim için geldiklerinde, cihazın kapalı olduğunu, onun yerine sürekli çalışan bir vantilatörün, boş olduğu için hafif olan sabun kutularını dışarı üflediğini görürler.

ÜÇ BOZUK TELEVİZYON

Amerikalı büyük bir teknoloji bir firması Japonlara 10.000 adet televizyon cihazı sipariş verir. Fakat sözleşme şartı olarak, çok büyük ve ciddi bir firma olduklarından dolayı 10 binde yalnızca 3 arızalı ürün kabul edebileceklerini söylerler.

Birkaç ay sonra Japonya’dan gelen gemi limana boşaltılır. İşçiler 9997 ürünü konteynırlarla taşıyıp yerleştirirler, kalan 3 kutuyu da kenarda bir yere koyarlar. Müşteri o kutuların neden ayrı durduğunu sorduğunda “Onlar istediğiniz 3 arızalı televizyon.” cevabını alırlar.

Reklamlar

yorum yazabilirsiniz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s